Zawód – podróżnik
unsplash.com/odiin
Wydaje się, że zawodowe podróżowanie to przywilej, na który mogą pozwolić sobie nieliczni szczęśliwcy. Podróżnikami jednak nie stali się z przypadku. Każda z tych osób wzięła los we własne ręce i wybrała zawód, umożliwiający długie podróże. Podpowiadamy, jaka kariera umożliwi zwiedzanie świata.
Pierwszym i najbardziej oczywistym wyborem jest praca na pokładzie samolotu lub statku. Obsługa rejsów jako steward, kucharz, kelner czy yachtie nie wymaga tak dużych umiejętności jak pilotowanie samolotu czy nawigacja statku. Najważniejsza jest tu znajomość języków obcych i komunikatywność. Jednocześnie należy być gotowym na dużą zależność od pracodawcy i sezonowość zleceń – cele takich podróży są uzależnione od zainteresowania turystycznego, a niejednokrotnie intensywna praca pozwala podziwiać zakątki świata wyłącznie z płyty lotniska lub portu.
Bloger, dziennikarz, fotograf
Kreatywne zawody, które umożliwiają zarabianie na podróżach to przede wszystkim bloger, dziennikarz lub fotograf. Praca w tych dziedzinach wymaga dużej charyzmy, cierpliwości i przedsiębiorczości. Finansowe upłynnianie swoich pasji nie należy do najprostszych, a sukces odnoszą nieliczni. Budowanie własnej marki może trwać latami i częstokroć polega na odbijaniu się od kolejnych odmów ze strony potencjalnych sponsorów lub redakcji. Stawka jest jednak warta poświęcenia – najznakomitsi w tych dziedzinach mogą cieszyć się świetnymi zarobkami, swobodą w podróżowaniu i samodzielnym wyznaczaniem podróżniczych trendów.
unsplash.com/psomas
Pilot wycieczek, animator, rezydent
Alternatywą dla zawodów polegających na nieustannym przemieszczaniu się jest zatrudnienie w resorcie lub turystycznym mieście. Biura podróży cyklicznie rekrutują na sezon letni rezydentów hoteli, animatorów czy pilotów wycieczek. Organizator wycieczek najczęściej zapewnia zakwaterowanie i wyżywienie. Twoim głównym zadaniem byłaby opieka nad turystami i wsparcie w rozwiązywaniu ich problemów. W przeciwieństwie do obsługi jachtów oraz samolotów w czasie wolnym od pracy możesz oddalić się od hotelu, by zwiedzić okolicę lub korzystać z lokalnych atrakcji.
Work&travel
Work&travel jest stylem podróżowania, który łączy zwiedzanie z wykonywaną w danym kraju pracą. Jednym z najpopularniejszych oferowanych programów jest Au Pair – wymiana edukacyjno-kulturowa, polegająca na przyjęciu młodej osoby zza granicy w zamian za pomoc w opiece nad dziećmi. Na rynku dostępne są również oferty wymiany kulturowej czy staży zagranicznych skierowanych do studentów i świeżych absolwentów. Warte rozważenia są również wolontariaty zagraniczne. Choć zarobek może być znikomy, zwykle organizatorzy zapewniają wyżywienie i zakwaterowanie. Ostatnią z możliwości jest niezależne podróżowanie łączone z wykonywaniem prac dorywczych w krajach umożliwiających zdobycie wizy work and holiday.
unsplash.com/brookecagle
Pracuj z każdego miejsca na świecie
Jeśli zawodowo nie zamierzasz wiązać się z podróżami nie oznacza to, że musisz zrezygnować z podróżniczego życia. Istnieje szereg zawodów umożliwiających coraz powszechniejszą pracę zdalną – programista, grafik, copywriter, tłumacz, a nawet księgowy czy przedsiębiorca działający w branży internetowej. Wystarczy zapewnić sobie stały dostępu do internetu i przenośne stanowisko pracy. Zwykle wystarcza laptop i telefon komórkowy. Przy odpowiednio wysokich zarobkach takie podróżowanie może nawet pomóc zaoszczędzić – brak stałych opłat za mieszkanie oraz zwiedzanie krajów tańszych od Polski można odczuć na własnym portfelu. Przede wszystkim jednak stała praca, to stałe źródło dochodu przy zachowaniu pełnej niezależności.
Nie zapomnij o ochronie
Podróżując sezonowo lub zawodowo należy mieć na uwadze własne bezpieczeństwo. Sprawdzone miejsca noclegowe, zabezpieczony bagaż i awaryjna gotówka nie zapewnią pełnej ochrony, jeśli nie zabezpieczymy się przed kosztami związanymi z pokryciem kosztów medycznych. Ubezpieczenie za granicą od ERGO Ubezpieczenia Podróży i roczna polisa muti-trip to najlepsze rozwiązanie na beztroski wyjazd.