Wielkanoc na świecie
Unsplash.com/Skyla Design
Święta Wielkanocne w Polsce kojarzą się z pisankami, święceniem pokarmów, szukaniem zajączka i oblewaniem się wodą. To okazja do spotkań w rodzinnym gronie, przy stołach uginających się pod tradycyjnymi przysmakami. Nie wszędzie jednak święta są obchodzone tak uroczyście. Niektóre zagraniczne zwyczaje mogą zaskakiwać, inne być powodem zazdrości. Przedstawiamy najciekawsze wielkanocne tradycje z różnych części świata.
Huczna zabawa w stylu latynoskim
W Meksyku świętowanie rozpoczyna się w Niedzielę Palmową i trwa dwa tygodnie, które są wolne od pracy oraz szkoły. Pierwszy tydzień nazywany jest Semana Santa, drugi – Semana Pascua. Na początku obchodów, podobnie jak w Polsce, organizuje się procesje i święci gałązki palm. W Wielki Piątek mieszkańcy mniejszych miasteczek organizują misteria pasyjne. Za to Niedziela Zmartwychwstania to jedno z najhuczniejszych świąt w kalendarzu każdego Meksykanina. Zabawa w latynoskim stylu trwa do białego rana. Nie brakuje parad, pokazów tańca i sztucznych ogni. W ulicznych budkach sprzedawane są tradycyjne bułki z serem i kiełbasą, smażona ryba oraz naleśniki.
Włoskie łuki i fajerwerki
Włosi wyznają zasadę: „Boże Narodzenie spędzaj z rodziną, a Wielkanoc z kim tylko zechcesz”. Świąteczne tradycje różnią się w zależności od regionu. We Florencji przygotowywany jest ozdobny wózek pełen fajerwerków. Ludzie ubrani w kolorowe stroje z XV wieku prowadzą go ulicami miasta. Gdy dotrze przed katedrę, arcybiskup Florencji na zakończenie mszy świętej zapala lont i rozpoczyna pokaz sztucznych ogni. Tradycja ta ma zapewnić mieszkańcom obfite zbiory. Z kolei w regionie Abruzji zwyczaj nakazuje noszenie podczas świąt ubrań w kolorze zielonym i białym. Barwy te symbolizują pokój, nadzieję oraz zmartwychwstanie. Wielkanoc we Włoszech warto spędzić także na Sycylii w San Biagio Platani. Mieszkańcy ozdabiają główną ulicę tego miasta gigantycznymi łukami, kopułami i innymi konstrukcjami wykonanymi z naturalnych materiałów. Wystrój ma nawiązywać do ozdób znajdujących się w lokalnej katedrze.
Unsplash.com/Thomas Evans
Pomlázek i szmigrus, czyli Wielkanoc w Czechach
Zwyczaje wielkanocne w Czechach pod kilkoma względami przypominają polskie. Popularne jest malowanie pisanek i pieczenie lub kupowanie biszkoptowych baranków. W lany poniedziałek panny polewają wodą chłopców, którzy odwdzięczają się smagnięciami pomlázek, czyli warkoczy zrobionych z wierzbowych gałązek. Każdy pojedynek kończy się zawiązaniem na gałązkach kokardki i poczęstunkiem, podczas którego nie brakuje słodyczy oraz palenki – wódki pędzonej z owoców. Popularną tradycją jest również szmigrus. To wielkanocne „kolędowanie”, podczas którego dzieci odwiedzają domy sąsiadów i śpiewają świąteczne piosenki, otrzymując za to liczne słodkości.
Zamiast oblewania wodą, upominki - Niemcy
Za naszą zachodnią granicą Wielkanoc tradycyjnie zaczyna się od zielonego czwartku. Niemcy malują wtedy jajka na kolor wiosny i nadziei. Wielki Piątek jest wolny od pracy oraz nauki. Po wieczornych obchodach czas na tradycyjną agapę, czyli posiłek składający się z chleba, wody i wina. W Wielką Sobotę obchody koncentrują się wokół ognia – symbolu światła, które rozprasza mrok śmierci. Przed kościołami rozpalane są ogniska, od których wierni odpalają świece. Należy zadbać o to, by płomień dotarł do domów i towarzyszył domownikom przy świątecznym stole. Niedziela i poniedziałek niewiele różnią się pod względem tradycji od polskiej Wielkanocy – najważniejszym posiłkiem jest śniadanie, dzieci szukają słodkości pozostawionych przez zajączka, a popołudniami odwiedza się rodzinę lub znajomych. W poniedziałek nie ma zwyczaju oblewania się wodą, zamiast tego bliscy wręczają sobie drobne upominki.
Kolorowe dni tygodnia Słowaków
Wielki Tydzień na Słowacji rozpoczyna się niebieskim poniedziałkiem. Nazwa ta według tradycji pochodzi od koloru materiału, którym przykrywane są ołtarze. Przedświąteczny wtorek jest szary lub siwy od kurzu, który unosił się podczas sprzątania domów. Czarna lub brzydka środa swoją nazwę nosi na pamiątkę zdrady Judasza. Czwartek, podobnie jak w Niemczech, jest zielony. Jeśli tego dnia będziemy spożywać wyłącznie potrawy w zielonym kolorze, przez cały rok nie musimy martwić się o zdrowie. Ostatnim barwnym dniem wielkanocnego tygodnia jest biała sobota. Nazwa ma związek z kolorem szat osób, które podczas wieczornych liturgii zostaną ochrzczone. Dla Słowaków najważniejszym świątecznym posiłkiem jest bardzo syty obiad. Na stole królują szynki, wędzone sery, pieczona jagnięcina i królik.
Czy podczas świąt może spotkać nas coś zaskakującego…? W Irlandii na zakończenie Wielkiego Postu organizowane są pochody, podczas których okłada się kijami zawieszonego na lasce śledzia. W Szwecji dzieci przebierają się za wielkanocne wiedźmy i zbierają cukierki. W Hiszpanii można trafić na procesje biczowników, pokutujących za swoje grzechy. Życzymy wszystkim bezpiecznych i spokojnych świąt!