Najciekawsze parki narodowe blisko granicy
W obecnych czasach, żyjąc w dużej mierze w zamknięciu, coraz więcej osób potrzebuje kontaktu z naturą. Im miejsce jest bardziej dzikie i zielone, tym lepiej, a parki narodowe idealnie spełniają te kryteria. Wybraliśmy najciekawsze tego typu miejsca w bliskim sąsiedztwie polskiej granicy.
Parki narodowe Czeska Szwajcaria i Saska Szwajcaria – Czechy i Niemcy
Oba parki leżą na pograniczu Czesko – Niemieckim, ale też jedynie ok. 40 km od polskiej granicy. Saska Szwajcaria, czyli park narodowy po niemieckiej stronie, to niezwykle malowniczy fragment Gór Połabskich. Rozciąga się po obu stronach niemieckiej części rzeki Łaby, pomiędzy przygranicznym czeskim miastem Děčín i niemieckim miastem Pirna.
Formacje skalne w Parku Narodowym Szwajcarii Saksońskiej są idealnym miejscem do wspinaczki. Na niektóre z tamtejszych wzniesień wchodzi się drewnianymi schodami i po drabinach. Z góry możemy delektować się widokami na wzgórza, wąwozy i lasy. Park narodowy oferuje bardzo ciekawe, oznakowane szlaki zarówno dla miłośników pieszych wędrówek, jak i dla zapaleńców rowerowych wycieczek.
Obszar Parku Narodowego Czeskiej Szwajcarii jest niewielki, ma niespełna 80 km kwadratowych i jest wyjątkowo słabo zaludniony. Atrakcją, która najbardziej przyciąga tam turystów jest największy łuk skalny w Europie, czyli Pravcicka Brana. Mierzy aż 26 metrów.
Najatrakcyjniejsze części Czeskiej Szwajcarii i bliźniaczej Saskiej Szwajcarii, rozpościerają się głównie na prawym brzegu Łaby. Lewy brzeg jest trochę mniej urozmaicony, ale i tam nie brakuje ciekawych miejsc, jak choćby górujący nad okolicą szczyt Děčínský Sněžník (723 m n.p.m.) z 30-metrową wieżą widokową na szczycie, czy skalny labirynt Tiské stěny.
unsplash.com/felix_lemke
Park Narodowy Müritz - Niemcy
Park Narodowy Müritz leży na północnym wschodzie Niemiec, niecałe 2,5 godziny drogi od granicy z Polską. Park liczy sobie ponad 130 jezior, prastare lasy bukowe oraz tajemnicze wrzosowiska. Park Narodowy Müritz jest położony na wschód od jeziora o tej samej nazwie. Jest ono największym jeziorem w Pojezierzu Meklemburskim i zarazem największą atrakcją parku. Rejsy statkiem są bardzo popularną opcją zwiedzenia regionu. Przepiękne tereny parku narodowego to ważny obszar lęgowy dla dużych ptaków z zagrożonych gatunków, jak np. orzeł bielik, bocian czarny, biegus malutki, rybołów czy żuraw, Tak bogata fauna sprawia, że pojawia się tu wielu zapalonych ornitologów. Z myślą o nich, na wschodzie parku zbudowano specjalne kryjówki do obserwacji ptaków.
unsplash.com/cadop
Park Narodowy Połoniny – Słowacja
Park graniczy z polskim Bieszczadzkim Parkiem Narodowym i ukraińskim Użańskim Parkiem Narodowym, tworząc z nimi Międzynarodowy Rezerwat Biosfery „Karpaty Wschodnie”. Park narodowy Połoniny obejmuje pasmo Bukowskich Wierchów, których najwyższy szczyt, Kremenec jest najbardziej na wschód wysuniętym punktem Słowacji. Kremenec to też trójstyk granic trzech krajów: Słowacji, Polski i Ukrainy.
Park Narodowy Połoniny charakteryzują pierwotne, rozległe, bukowo-jodłowe lasy i aż trzy puszcze: Stužica, Rožok i Havešová. Tworzą tym samym największy na Słowacji obszar puszczy. Puszcze te zostały zapisane w 2007 roku na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO.
Połoniny to bardzo odludny i zarazem rzadko odwiedzany przez turystów region. Sąsiadujące z nim polskie Bieszczady, które też przecież uchodzą za dzikie i odludne mogą wydawać się przy nich wręcz głośne i zatłoczone.
Ciekawostką i unikalną atrakcją regionu są jaskinie szczelinowe znajdujące się w okolicy granicy słowacko-ukraińskiej. Zostały przebadane przez speleologów i najgłębsze z nich mają odpowiednio 28 i 26 metrów głębokości.
Słowacki Raj – Słowacja
Wycieczkę do tego parku narodowego możemy połączyć z pobytem w naszych rodzimych Tatrach, leży on tak blisko naszej południowej granicy. Na terenie parku istnieją rozległe, liczące ponad 300 km, znakowane szlaki turystyczne piesze i 150 km tras rowerowych. Najbardziej atrakcyjne trasy piesze biegną dnem tzw. roklin – wąskich wąwozów o wysokich ścianach. Najtrudniejsze odcinki pokonuje się tam za pomocą różnego rodzaju ułatwień w postaci metalowych lub drewnianych kładek, mostków i drabin, wysokich nawet na kilkanaście metrów.
Jedyną w swoim rodzaju atrakcję stanowi trasa biegnąca przełomem rzeki Hornad, gdzie najwęższe odcinki pokonuje się ciągiem metalowych półek, umocowanych w litej, pionowej skale kilka metrów ponad nurtem rzeki. Taka wyprawa to nie lada gratka, nawet dla doświadczonych piechurów.
Na obszarze Parku istnieje też ponad 600 jaskiń i studni krasowych. Najbardziej znana to udostępniona do zwiedzania Dobszyńska Jaskinia Lodowa. Należy ona do najbardziej unikalnych jaskiń lodowych na świecie. Przez cały rok znajdują się tutaj duże ilości lodu, a średnia temperatura wynosi -4 stopnie. W 2000 roku jaskinia została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
unsplash.com/peterkurisko
Trocki Historyczny Park Narodowy - Litwa
Ten park narodowy zapewni nam wyjątkowe połączenie naturalnego piękna z historią. Jest on bowiem jedynym zabytkowym parkiem narodowym, nie tylko na Litwie, ale w całej Europie. Najważniejszą częścią parku jest zespół zamków, malowniczo położonych na wyspie i półwyspie, a zbudowanych przez Księcia Litewskiego Witolda. Urokliwie prezentuje się też trocka starówka, umiejscowiona na wąskim półwyspie między jeziorami Galwe, Tataryszki i Bernardyńskie. Ta dawna stolica Litwy słynie z bogatej historii i wielokulturowości, gdyż po dziś dzień mieszkają tam potomkowie Karaimów, ludu sprowadzonego na Litwę wieki temu przez Księcia Witolda.
Środowisko naturalne bezpośrednio wpłynęło na strukturę systemu obronnego i zabudowę miasta. Około 20% powierzchni parku zajmuje woda. Na terenie Trockiego Historycznego Parku Narodowego znajdują się aż 32 jeziora o różnej strukturze i wielkości, które stanowią jednolity system.
unsplash.com/maksimshutov
Obcując z naturą zadbajmy o ubezpieczenie podróżne
Duża część z wymienionych parków narodowych położona jest w trudnym terenie, który nierzadko bywa zdradliwy. Przed rozpoczęciem eksplorowania tego, co natura ma najlepszego w ofercie, warto zadbać o ubezpieczenie na wyjazd, zapewniające natychmiastową pomoc medyczną oraz pokrycie kosztów leczenia na terenie Europy. Wtedy nawet najbardziej dziki zakątek Połonin, czy śliskie stopnie na drabinach w Słowackim Raju pokonamy o wiele bardziej spokojnie.