Atrakcje Gotlandii
unsplash.com/michallawrenin1234
Całkiem niedaleko od polskiego wybrzeża leży wyspa, która przyciąga dziewiczymi terenami, surowym pięknem przyrody oraz świetnie zachowanymi średniowiecznymi zabytkami. Szwedzka Gotlandia, bo o niej mowa jest rajem dla osób poszukujących ciszy i schronienia od codziennego pędu. Zapraszamy na krótką wizytę na największej wyspie Bałtyku.
Piękno przyrody
Wyspa zdaje się być terenem prawie niedotkniętym przez ludzką ingerencję i przyciąga surową przyrodą: skalistymi klifami, piaszczystymi plażami oraz rezerwatami przyrody, w których żyją m.in. pingwiny. Ponadto znajdują się tam urocze jeziorka schowane w lesie, czy jaskinie z imponującymi stalaktytami, a całokształt pozwala poczuć niezwykłą bliskość i potęgę przyrody.
Wyspa posiada łagodny morski klimat, który sprzyja bujnej roślinności. Wyspa pozostaje zielona od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Gotlandia zbudowana jest na wapiennych skałach, które pomagają zachować na wyspie ciepło nawet w zimniejszych miesiącach. W związku z tym rośnie tu wiele kwiatów i drzew, które zazwyczaj spotykane są jedynie w cieplejszych strefach klimatycznych. Na Gotlandii oraz otaczających ją wysepkach znajduje się ponad 100 rezerwatów przyrody. Najpopularniejsze to Ullahau, Brucebo, Ekstakusten czy Karlso. Ten ostatni jest drugim najstarszym rezerwatem na świecie, zaraz za Yellowstone w USA.
Historia na wyciągnięcie ręki
Historia wyspy jest pod wieloma względami unikalna, wynika to między innymi z jej położenia geograficznego. Leży ona bowiem niemal na samym środku Bałtyku i przez wieki stanowiła ważne centrum handlowe łączące Skandynawię z resztą Europy. Stolica wyspy Visby, była w XII i XIII wieku jednym z ważniejszych bałtyckich ośrodków miejskich. Do dziś w mieście można podziwiać bardzo wiele przykładów architektury średniowiecznej wraz z okazałym 3,5 km pasem świetnie zachowanych murów obronnych. Innym imponującym zabytkiem miasta jest katedra z XII wieku. Całe Visby zostało w 1995 roku wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Wyspa w swojej historii była również władana przez Wikingów i po dziś dzień znajdziemy wiele śladów ich panowania. Po jej terenie rozsiane są liczne cmentarze charakteryzujące się grobami w będącymi kamiennymi kopcami, również w kształcie długiej łodzi. Najciekawsze cmentarze znajdują się w Hellvi, Bjars i Norrlanda.
unsplash.com/steinart
Jak zwiedzać? Najlepiej na dwóch kołach
Gotlandia jest rajem dla rowerzystów. Wyspa jest płaska i stosunkowo mała – jej powierzchnia jest blisko 100 razy mniejsza od powierzchni Polski, co pozwala planować wycieczki nawet mniej zaprawionym kondycyjnie miłośnikom jednośladów. Ci, którzy zdecydują się na taką formę zwiedzania muszą pamiętać, że wyspa skrywa wiele ciekawostek w swoich zakamarkach, szczególnie wzdłuż wybrzeża. Jednym słowem, na Gotlandii nie warto trzymać się tylko głównych dróg. Z perspektywy rowerowego siodełka na pewno widać więcej. Można poczuć zapach lasu, czy wiatr we włosach i dźwięki fal rozbijających się o brzeg jadąc wzdłuż plaż. Na drodze co rusz można spotkać także mniejsze i większe niespodzianki. Małe kawiarenki, hodowle owiec, nietypowe formacje skał wapiennych, czy piękne plaże nie pozostawią zwiedzających obojętnymi. Ta moc doznań zachęca do podróżowania w wolnym tempie i czerpania z wszystkiego, co wyspa ma najlepszego do zaoferowania.
unsplash.com/niklasveenhuis
Planując wyprawę na Gotlandię warto zadbać o ubezpieczenie na podróż. Szwedzka wyspa to spokojne i idylliczne miejsce, ale nawet w takich warunkach może się nam przytrafić niemiła przygoda. W trudnych sytuacjach można polegać na polisie ERGO Ubezpieczenia Podróży, która pokryje koszty leczenia i zapewni niezawodne assistance.