Najnowsze artykuły

GettyImages-1340416045.jpg

Urlop na Dominikanie? Nie zapomnij o ubezpieczeniu!

Wakacje na Dominikanie? Jak przygotować się na egzotyczne wakacje? Pamiętaj o ubezpieczeniu!

iStock-1125347841.jpg

Jakie ubezpieczenie wybrać na kolonię, zimowisko lub obóz?

Jaka polisa na wyjazd dziecka? Ubezpieczenie kosztów leczenia i rezygnacji zapewni spokój i ochronę podczas ferii, kolonii czy zimowiska.

GettyImages-1354768451.jpg

OC w ubezpieczeniu turystycznym. Co to jest i kiedy się przydaje?

OC w polisie turystycznej. Sprawdź na co zwracać uwagę przy zakupie ubezpieczenia na podróż.

Darmowe ubezpieczenie na wakacje - pułapki

wakacje-a-darmowe-ubezpieczenie-small.jpg

iStock.com/Orbon Alija

Czy darmowe ubezpieczenie na wakacje się opłaca? Można powiedzieć, że z EKUZ lub ubezpieczeniem od touroperatora nie ponosimy dodatkowych kosztów. Dlatego wydają się wygodną i prostą opcją. Jednak trip po Europie czy wycieczka z biurem podróży mogą wymagać większego zakresu ochrony. Sprawdź, czy na pewno warto korzystać z ograniczonego pakietu.

Karta EKUZ - ubezpieczenie na wakacje za darmo

Każda ubezpieczona publicznie w Polsce osoba może wyrobić tzw. kartę EKUZ. To dokument uprawniający nas do korzystania z państwowej opieki zdrowotnej na terenie Unii Europejskiej. Przed wyjazdem wystarczy pojawić się w oddziale NFZ i złożyć wniosek, a cała procedura wydania EKUZ odbywa się na miejscu. Karta ma okres obowiązywania dłuższy niż pojedynczy wyjazd, lecz zależny od tytułu ubezpieczenia (umowa o pracę, własna działalność gospodarcza itd.). Postępowanie jest proste, a my zyskujemy spokój na dłuższy czas - na jednej karcie można wyjechać za granicę wielokrotnie. Dlaczego zatem lepiej uzupełnić to ubezpieczenie prywatną polisą? Karta EKUZ ma ograniczony zasięg terytorialny i z tego względu możemy korzystać z niej wyłącznie na terenie wskazanych państw europejskich. Posłużmy się tutaj prostym przykładem: w podróż wyruszamy autem, a wypadkowi ulegamy w Czarnogórze, czyli w kraju, w którym nie obowiązuje karta EKUZ. W takiej sytuacji nie możemy liczyć na darmową pomoc medyczną. Istotne jest także, że “zakres ubezpieczenia” zmienia się wraz z krajem, w którym jesteśmy. Właściciel karty EKUZ jest uprawniony do korzystania wyłącznie z publicznej opieki medycznej, a jej działanie w każdym państwie jest uregulowane inaczej. Z tego względu nie wszędzie możemy liczyć na transport medyczny, który nie jest dodatkowo płatny lub ratownictwo (np. w górach i na wodzie). Aby zyskać pełen spokój podróżowania i poczucie wsparcia w każdej sytuacji, warto sięgnąć po prywatną ochronę, uzupełnioną możliwością konsultacji z całodobowym Centrum Alarmowym ERGO Ubezpieczenia Podróży. Co więcej kontakt z konsultantem oznacza też, że część spraw zostanie załatwiona bezpośrednio przez doświadczonego pracownika ubezpieczyciela i nie będziemy musieli martwić się o formalności na miejscu.

Ubezpieczenie z biura turystycznego

Wykupując zorganizowane wczasy, w pakiecie dostajemy podstawowe ubezpieczenie turystyczne. Jest to dobre rozwiązanie gwarantujące standardowy zakres bezpieczeństwa zarówno dla uczestników wyjazdu, jak i dla organizatora. Warto jednak wiedzieć, że podstawowy pakiet takiego ubezpieczenia zawiera wiele wyłączeń. Przyjrzyjmy się im i zastanówmy się, czy nasze aktywności nie wymagają szerszej ochrony.

Kitesurfing, jazda na skuterach wodnych, na nartach wodnych czy jazda na quadach - to niektóre z aktywności ujęte w sportach wysokiego ryzyka, których nie obejmuje pakiet minimum. Większość z nas na wakacjach decyduje się na takie wyzwania, których nie zawsze doświadczamy na co dzień. Warto zatem zabezpieczyć się przed wyjazdem i rozszerzyć ochronę do dodatkowo płatnych pakietów.

Wśród innych wyłączeń, którym należy się przyjrzeć, są także szkody w cudzym mieniu i na osobie (OC), choroby przewlekłe czy koszty ratownictwa. Jeżeli zamierzamy spędzić naprawdę spokojne wakacje, podstawowy pakiet będzie dobrym wsparciem na całym świecie. Jeżeli jednak wakacje są dla nas czasem spontanicznych działań i chcemy zyskać kompleksową ochronę, warto zdecydować się na wyższe pakiety, które wymagają dopłaty.

wakacje-ubezpieczenie-w-biurze-podrozy

iStock.com/vadimguzhva

Czy darmowe ubezpieczenie się opłaca?

Darmowe ubezpieczenie pozwoli nam zaoszczędzić pieniądze, kiedy nasza podróż przebiegnie w 100% bezpiecznie. Trudno jednak przewidzieć, czy tak rzeczywiście będzie. Czy jednak podróż nie pociągnie za sobą dużo większych kosztów idących za losowymi zdarzeniami podczas wyjazdu. Jeżeli zatem nie chcemy ryzykować niepotrzebnych wydatków, warto zainwestować w dodatkową polisę z rozszerzonym assistance, czyli całodobowym wsparciem konsultanta i organizacją niezbędnych spraw związanych z sytuacjami objętymi ubezpieczeniem. Zadbaj o siebie i swoich bliskich jeszcze przed wyjazdem i podróżuj beztrosko!