Ubezpieczenie na wakacje - przeczytaj warunki
iStock.com/damircudic
Ubezpieczenie na wakacje ma chronić nas przed wieloma niespodziewanymi sytuacjami i ich skutkami. Wybierając polisę, najczęściej orientujemy się w zakresie ochrony tylko częściowo. Warto uzupełnić swoją wiedzę czytając warunki ubezpieczenia. Sprawdź, dlaczego.
Dopiero wczytując się w pełen zakres polisy, dowiemy się, jak szeroką ochronę nad nami roztacza. Dlatego - chociaż zawsze możemy liczyć na pomoc konsultanta - warto znać warunki ubezpieczenia i od razu wiedzieć, na jaką pomoc możemy liczyć.
Definicje zawarte w umowie ubezpieczenia na wakacje
Każdy ubezpieczyciel musi dokładnie określić przedmiot ubezpieczenia oraz definicje najważniejszych terminów zawartych w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Weźmy pod lupę chociażby definicje związane ze sportami. ERGO Ubezpieczenia Podróży posługuje się aż sześcioma: sporty wysokiego ryzyka, sporty powietrzne, sporty ekstremalne, a także amatorskie, wyczynowe oraz profesjonalne uprawianie sportu. Warto zapoznać się z każdą z tych kategorii, jeżeli chcemy zapewnić sobie odpowiednią ochronę. Podobnie sytuacja wygląda przy podróży samochodem i dodatkowym pakiecie Car Assistance. Uwzględnia on ochronę w przypadku różnych ryzyk związanych z podróżą autem,w tym unieruchomienie pojazdu. Nawet ta pojedyncza sytuacja zyskała odrębną definicję, w której ubezpieczyciel dokładnie listuje każde wydarzenie stanowiące “unieruchomienie”. Dzięki czytaniu warunków zyskujemy lepszą orientację w naszych uprawnieniach i klasyfikacji szkód. Będąc za granicą, kiedy nie jesteśmy ich pewni, warto kontaktować się z konsultantem Centrum Alarmowego, który poinstruuje nas w nieoczekiwanych momentach podróży. Tym sposobem zawsze będziemy wiedzieć, jak postępować np. z wezwaniem pomocy, zwłaszcza gdy warunki określają, że jest ona organizowana właśnie przez Centrum Alarmowe.
Suma ubezpieczenia
Suma ubezpieczenia to górna granica, do której polisa pokryje koszty ubezpieczonych zdarzeń. W prywatnym ubezpieczeniu jest ona wystarczająco wysoka, aby pokryć większość niespodziewanych sytuacji. Jednak część z nas korzysta tylko z ubezpieczenia zawartego w cenie wycieczki z biura podróży. Polisy dołączone do wycieczek zawierają najczęściej podstawowy zakres ubezpieczenia, przydatny tylko w najpowszechniejszych zdarzeniach. Dodatkowo suma ubezpieczenia może być niższa niż w regularnej polisie zakupionej prywatnie. Dlatego warto nabyć ochronę dopasowaną do aktywności, jakie planujemy podejmować na wczasach. O wyższe pakiety możemy pytać w biurze podróży, ale są też dostępne w innych miejscach np. na stronie ERGO Ubezpieczenia Podróży. Pakiety droższe uwzględniają lepsze wsparcie w przypadku np. zagubienia bagażu oraz uwzględnią koszty ratownictwa czy OC.
iStock.com/pixdeluxe
Choroby przewlekłe
Warto zainteresować się także, czy wybrana przez Was polisa uwzględnia ochronę chorób przewlekłych. Często mogą one być wyłączone z ubezpieczenia. W takim przypadku, jeżeli zaostrzy się choroba stwierdzona już wcześniej, może okazać się, że nie możemy liczyć na wsparcie ubezpieczyciela. Dlatego warto sprawdzać wszystkie pakiety i decydować się na te wyższe, kiedy chcemy, by polisa objęła większą ilość ryzyk.
Nie musimy być specjalistami od ubezpieczeń, by łatwo orientować się w przysługujących nam zabezpieczeniach i ich górnych granicach. Oferty dobrych ubezpieczycieli są skonstruowane tak, by były czytelne i proste w odbiorze. Chwila lektury przed wyjazdem może ułatwić nam decyzje w momencie, kiedy stanie się coś niespodziewanego. A kiedy zawahamy się, możemy skontaktować się z doświadczonym konsultantem Centrum Alarmowego - takiego, jak to w ERGO Ubezpieczenia Podróży.