Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji a Covid-19
Stock.com/martin-dm
Jednym z najczęstszych powodów, dla których wiele osób wykupuje ubezpieczenie podróżne, jest obawa, że być może będą musieli oni anulować podróż i stracą w ten sposób już wpłacone pieniądze. W dobie pandemii Covid-19 ryzyko związane z koniecznością odwołania wyjazdu wzrasta. Anulowanie wymarzonej podróży może być konieczne nie tylko wtedy, gdy sami zachorujemy, ale także w sytuacji, w której pogorszy się stan zdrowia współtowarzysza wyprawy lub bliskiego krewnego. Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji skutecznie chroni przed utratą pieniędzy. Wyjaśniamy jak to rozwiązanie działa w czasach pandemii.
Czym jest ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży ?
Wiele nieprzewidzianych zdarzeń może przytrafić się nam między momentem rezerwacji wyjazdu a początkiem wymarzonych wakacji. Mogą one wpłynąć bezpośrednio na nas, naszych towarzyszy podróży lub członków rodziny i zmusić tym samym do anulowania wszystkich wyjazdowych planów. Choć trudno przewidzieć, co stanie się za kilka tygodni lub miesięcy, oferty first minute kuszą atrakcyjnymi cenami. Im wcześniej zarezerwujemy wakacje, tym ryzyko komplikacji jest większe, zwłaszcza w dobie pandemii Covid-19.
Sprawdzone rozwiązanie, które pozwoli ochronić pieniądze zainwestowane w wymarzony wyjazd stanowi właśnie ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży. Dzięki niemu zyskujemy finansowy oraz mentalny spokój. Polisa ta ma na celu zwrócenie nam niewykorzystanych, opłaconych z góry kosztów wyjazdu, jeśli z określonych powodów nie możemy wziąć w nim udziału. Przedmiotem ubezpieczenia jest zarówno impreza turystyczna wykupiona w biurze podróży, jak i samodzielnie zorganizowana podróż. Polisa obejmuje także:
- bilet lotniczy, autokarowy lub promowy,
- rachunki za wynajęty pojazd,
- zarezerwowany i opłacony apartament lub hotel,
- wykupione wycieczki fakultatywne,
- opłacone szkolenie, konferencja lub kurs.
W ERGO Ubezpieczenia Podróży polisę, która zapewnia zwrot kosztów rezygnacji z podróży można wykupić w dniu rezerwacji danego wyjazdu (bądź jego składników), jeśli odbędzie się on w terminie do 30 dni od dnia zakupu polisy lub do dwóch tygodni, gdy do podróży od dnia zakupu pozostało więcej niż 30 dni. To inwestycja, która nie tylko chroni nasze finanse, ale także pozwala oczekiwać na planowaną wyprawę bez zbędnego stresu. Dzięki dobrej polisie jesteśmy przygotowani na wszelkie nieprzewidziane zdarzenia.
Covid-19 i inne przyczyny rezygnacji z podróży, które obejmuje ubezpieczenie
Pandemia w wielu przypadkach wywróciła nasze życie do góry nogami. Zmiany dotknęły m.in. tego, w jaki sposób planujemy wyjazdy i podróżujemy. Musimy mieć na uwadze nie tylko obowiązujące zasady sanitarne w państwie, do którego się wybieramy, ale także ryzyko konieczności anulowania wyprawy z powodu zachorowania na Covid-19. Na szczęście możemy liczyć w takich sytuacjach na wykupione ubezpieczenie podróży. W polisachrozszerzono zakres ochrony o przypadki, dotyczące zachorowania na koronawirusa.
iStock.com/ozgurcankaya
Ubezpieczyciel podróży zwróci koszty rezygnacji z wyjazdu w kilku jasno określonych zdarzeniach: jeśli nagle zachorujemy na Covid-19. a rokowania nie będą przewidywały poprawy stanu zdrowia do wyjazdu. lub gdy choroba dotknie naszego współuczestnika podróży. W takiej sytuacji przeciwwskazania medyczne do wyjazdu należy potwierdzić lekarskim zaświadczeniem.
Koszty podróży zostaną również zwrócone, gdy na Covid-19 zachoruje nasz bliski krewny, i trafi do szpitala lub będzie wymagał stałej opieki do dnia planowanego wyjazdu. W tym przypadku również potrzebne będzie zaświadczenie lekarza o zaistniałej sytuacji. Decydując się na ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży w dobie pandemii, chronimy więc nie tylko środki przeznaczone na organizację wyjazdu, ale także zapewniamy komfort psychiczny naszym najbliższym.
psychiczny naszym najbliższym. Odpowiednia polisa zagwarantuje nam również ochronę przed poniesieniem kosztów związanych z niespodziewanym anulowaniem wyjazdu w kilku innych przypadkach. Zaliczamy do nich m.in.:
- sytuacje, w których dojdzie do nieszczęśliwego wypadku lub nagłego zachorowania na inną chorobę niż Covid-19,
- powikłania związane z ciążą lub jej zagrożenie, jeśli w momencie rezerwacji podróży kobieta była przed 10 tygodniem ciąży,
- szkody w mieniu, do których doszło z powodu przestępstwa lub takich zdarzeń losowych, jak np.: pożary, uderzenia pioruna, powodzie, zalania, osunięcia się ziemi, trzęsienia ziemi czy przewrócenie się drzewa,
- zwolnienie z pracy lub rozpoczęcie stosunku pracy w czasie planowanego wyjazdu bądź w okresie 60 dni, bezpośrednio poprzedzających daną podróż,
- kradzież dokumentów, których brak uniemożliwia wyjazd,
- wyznaczenie daty egzaminu poprawkowego w szkole lub na uczelni wyższej, od którego zaliczenia zależy możliwość kontynuowania edukacji.
Jak widać ochrona, gwarantowana przez ubezpieczenie od kosztów rezygnacji jest bardzo szeroka. Obejmuje wiele trudnych do przewidzenia sytuacji, które mogą znacznie wpłynąć na planowany wyjazd.
Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji, czyli skuteczna ochrona w czasach pandemii
Anulowanie wymarzonego, długo wyczekiwanego wyjazdu do ciepłych krajów, jest bardzo dotkliwe nie tylko dla portfela, ale także samopoczucia. Zrozumienie potencjalnych strat finansowych oraz zapewnianych korzyści już na etapie planowania wyprawy pomoże podjąć decyzję o tym, czy wykupić ubezpieczenie od kosztów rezygnacji.
Jeśli chcemy w spokoju przygotowywać się do podróży, warto postawić na kompleksową polisę na wyjazdy zagraniczne, zwłaszcza w czasach pandemii Covid-19. Niespodziewana choroba może pokrzyżować nawet najlepiej zorganizowane wakacje. Co istotne, odpowiednie ubezpieczenie na wyjazd chroni nie tylko w przypadku anulowania podróży, ale także konieczności jej przerwania z powodu pogorszenia stanu zdrowia. Wybierając dopasowany do indywidualnych potrzeb pakiet ubezpieczenia podróż, możemy bez obaw czekać na wymarzony wyjazd i cieszyć się każdą godziną, która przybliża nas do wyprawy.